Farkyaratan Eğitim Zirvesi-1.Bölüm

IMG_20151129_215915

 Geçtiğimiz perşembe günü, 29 Kasım’ da gerçekleşen, “Farkyaratan Eğitim Zirvesi” için İstanbul’ a gittim. Ayrı postlar halinde paylaşacağım.

facebook_1449020934716

FB_IMG_1448828195511

Başlamadan önce bahsetmek istediklerim var. 3 Ağustos 2010 tarihinde bir Montessori Semineri organizasyonu yapmıştık. Seminer sonrası yemekte, ilk kez Başka Bir Okul Mümkün‘ den haberdar olmuştum. Bahseden arkadaşım; sevdiğim, saygı duyduğum ve gerek verdiği destekle gerekse vesile olduklarıyla vefa borcu hissettiğim bir eğitimci. Öyle büyük bir heyecanla anlatmıştı ki; onun heyecanı bana da bulaştı. “Biz kısaca BBOM (Okunuşu:BOM) diyoruz.” ,”Eğitim sistemiyle derdi olanlar…”, “Demokratik Okullar”, “Çocuklar okulda söz sahibi olacaklar.”, “Yurt dışında yıllardır örnekleri var.” Bunlar; benim o günden sonra aralıksız olarak araştıracağım, öğrendikçe hayran kalacağım, hayran kaldıkça isteyeceğim, istedikçe güç bulacağım cümlelerdi.

O günden sonra, yattım kalktım dilimden düşmeyen bir BBOM! Dernekleşme süreçlerini heyecanla takip etmek, toplantı değerlendirmelerini yaptıkları mail grubuna üye olup okumak, İstanbul’ dan İzmir’ e de sıçrar mı diye hayaller kurmak… Bu arada; İzmir’ den bir arkadaşım harekete geçelim diye sık sık yazıyor. Benim de sık sık cesaretim kırılıyor. O sıralar; benim ülkemin çocuklarına, sisteme aykırı hisseden öğretmenlere, ucundan döndüğüm kendi okulumu açma hayallerime ve elbette eğitim sistemimize ah vah çekmekle meşgulüm! “Başka başka düşünen eğitimciler illa ki var da; nasıl ulaşılır ki? Bizde fırsat yok! Şans yok! Elin Çin’ ine, Finlandiya’ sına, osuna busuna bak. E zaten İzmir’ de birlik olunmaz.” Şimdi utana sıkıla anımsıyorum bu düşüncelerimi. Hele bu akşamdan sonra kahkahalarla gülüyorum. Yukarıdaki cümleler size de tanıdık geliyor mu? Böyle hissettiğiniz, umutsuzluğa kapıldığınız oluyor mu? Sorun yok; gayet insani duygular. Doğru insanlarla tanışmanız gerekiyor. Okumanız, araştırmanız ve değişikliğe kendinizden başlamanız için o gücü içinizde hissetmeniz gerekiyor.

Ben gelgitlere ara verip, derneğe ve BBOM Bodrum gönüllülerine ulaşmaya çalışırken, İzmir’ de bir grup insan toplandı. Haberi alır almaz kendileriyle iletişime geçtim. Sonraki, yaklaşık üç yıl beraber çalıştık. Çok umutlandık, umutsuzluğa düştük, ne yapacağımıza karar verene kadar saatini doldurduğumuz toplantılar yaptık, gece yarısına kadar eğitimi tartıştığımız toplantılarda kaldık. Üşüdük, yağmurdan sırılsıklam olduk, hayalleri, umutları paylaştık, hararetli tartışmalar yaptık, küstük, coştuk ve okulumuzu açtık. Ben o gücü BBOM ile hissettim. Renkli Orman‘ ın şansı bol, yolu açık olsun…

 FB_IMG_1435592085422

  • Share on Tumblr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir