Okul öncesi eğitimin önemi

image

Kendimi sıklıkla “Okul öncesi eğitim gerekli mi?” sorusunun yanıtını tartışırken buluyorum. “Zaten ilkokula başlayacak.”, “Daha çok küçük.”, “Bu yaşta çocuk poposunu mu temizleyebilirmiş?”, “Bu yaşlarda 1-2 ay bile fark edermiş. Ya çocuğumu ezerlerse?”, “Öğretmenine nasıl güveneceğim?”, “Biz anaokuluna mı gittik?” vb savunma cümleleri sıralanır. %85 gördüğüm; anne de içten içe istekli ama endişeleri ağır basıyor.

Alpi 15 aylıkken, benimle birlikte bir okul öncesi kurumuna başlamıştı.Birlikte benim iş görüşmeme gitmiştik. O yan sınıfta oynmaya başladı. Biraz yanında durup tepkisini ölçmek istedim. Baktım ki; o an düşüneceği son şey benim, hemen yan odada olacağımı, yanıma istediği zaman gelebileceğini söyledim. Gelmedi. Görüşme bitiminde Alpi’ yi bir süre daha bekledim. Sonra da gözyaşları içerisinde, okuldan sökerek eve götürmüştüm. Ertesi sabah da ben işe, o da okula başlamış oldu. Bu kadardı. Sınıfının en küçüğü olarak, 15 aylıkken, 3-3,5 yaş grubuna başladı. Ben de 4 yaş grubuna :) Herkes kendi sınıfında, kendi hayatını yaşamaya başladı. Okul çıkışında parka uğrayıp, yol boyunca sohbet ederek eve geçerdik. Hey gidi hey! Bayram sonrası aynı şeyleri Kuzi ile yaşayacağız :)

Okul öncesi kurum demek, akademik eğitimin ilk basamağı demek değil. Okul öncesi kuruma başlayan çocuk, en basit ifadeyle sosyal bir çevrede var olacaktır. Artık kendi başına kararlar alacaktır. Bir takım duygularla başa çıkmak durumundadır. Kendi karnını doyuracaktır. Kendi başına uyuyacaktır. Yavru insan, hayatı öğrenmeye başlayacaktır. Küçük insanımızın başka hangi tecrübeleri yaşayacağını öğrenmek için, www.katkisizsevgi.com a uğrayalım.

  • Share on Tumblr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir